Отличени в Националния конкурс за изпълнение на българска литература 2021

Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров” благодари на всички, които се включиха в Националния конкурс за изпълнение на българска литература, посветен на Националния празник на България – 3 март, и на 140-годишнината от рождението на патрона на библиотеката – писателя и общественик Стилиян Чилингиров.

В проведения онлайн конкурс участваха 418 рецитатори – деца, младежи и възрастни от Шумен, Варна, Велики Преслав, Смядово, Разград, Нови пазар, Русе, Бургас, Сунгурларе, Каварна, Берковица, Плевен, Монтана, Тутракан, Исперих и Димитровград и от селата Мадара, Дибич и Градище (община Шумен), Кочово (община Велики Преслав), Енево (община Нови пазар), Рупките (община Чирпан), Ярджиловци (община Перник), Лесново (община Елин Пелин) и Руен (община Руен), както и възпитаници на българското училище „Иван Вазов” в Париж, Франция.

Най-добрите сред всичките 300 участия в конкурса са отличени от жури в състав: Стилиян Стоянов, служител на РБ „Стилиян Чилингиров”, доц. д-р Живко Жечев, преподавател в ШУ „Епископ Константин Преславски, и Стефани Лечева, актриса в ДКТ „Васил Друмев”, както следва:

В КАТЕГОРИЯ „ДЕЦА И УЧЕНИЦИ ДО V КЛАС”

Първа награда:

Емил Лебльо, възпитаник на БУ „Иван Вазов” – Париж, представя авторското стихотворение „Васил Левски”;

Валентин Иванов Ламбрев, възпитаник на ДЮТ „Арти” – Варна, представя разказа „Страшилище за снежните човеци” от сборника „Ние, врабчетата” на Йордан Радичков;

Кристиян Красимиров Ламбов,възпитаник наТУ „Палечко” при ЦПЛР – Общински детски комплекс – Варна, представя „Плашилото” от пиесата „Желязното момче” на Йордан Радичков.

Втора награда:

Даяна Галинова Василева, възпитаник на СУ „Сава Доброплодни” – Шумен, представя стихотворението „Трети март” на Валентин Йорданов;

Андре Димитров, възпитаник на БУ „Иван Вазов” – Париж, представя стихотворението „Отечество любезно” на Иван Вазов;

Йово Лазаров Иванов, възпитаник на ДЮТ „БИС” при ЦПЛР – ОДК „Анастас Стоянов” – Шумен, представя стихотворението „Балада за България” на Евтим Евтимов.

Трета награда:

Михаил Стефанов Стоядинов, възпитаник на ОУ „Никола Икономов” – Разград, представя стихотворението „Трети март” на Кръстина Тодорова;

Александра Георгиева Герова, възпитаник на ДГ „Светулка” – Шумен, представя стихотворението „Аз съм българче” на Иван Вазов;

Алпер Адил Шедат, възпитаник на СУ „Йордан Йовков” – Тутракан, представя стихотворението „България” на Елка Недкова;

Иван Петров Балабанов, възпитаник на III ОУ „Димитър Благоев” – Шумен, представя стихотворението „Васил Левски” на Ангелина Жекова.

Поощрителни награди:

Кристиян Мартинов Живков, възпитаник на ДГ „Смехорани” – Шумен, представя одата „Опълченците на Шипка” на Иван Вазов;

Йоана Маринова Цветкова, възпитаник на СУ „Йоан Екзарх Български” – Шумен, представя стихотворението „Месечко ясен” от Нино Николов;

Аврора Димитрова Димитрова, възпитаник на ДГ „Славейче” – с. Лесново, представя стихотворението „Апостолът на свободата” на Симеонка Тихова;

Селена Михайлова Митева, възпитаник на ДГ „Брезичка” – Шумен, представя стихотворението „Родна стряха” на Ран Босилек;

Драгомир Калоянов Антонов, възпитаник на ДГ „Слънце” – Шумен, представя стихотворението „На Шипка” на Ангелина Жекова;

Виктория Иванова Йорданова, възпитаник на СУ „Йоан Екзарх Български” – Шумен, представя стихотворението „Песен за Апостола” на Мария Нинова;

Ралица Веселинова Василева, възпитаник на ДГ „Конче вихрогонче” – Шумен, представя стихотворението „Васил Левски” на Ангелина Жекова;

Рени Величкова Енчева, възпитаник на  НУ „Илия Р. Блъсков” – Шумен, представя стихотворението „Две очички” на Стилиян Чилингиров;

Росица Мирославова Стефанова, възпитаник на НУ „Илия Р. Блъсков” – Шумен, представя стихотворението „Родина” на Елисавета Багряна;

Галена Бойкова Господинова, възпитаник на ДЮТ „БИС” при ЦПЛР – ОДК „Анастас Стоянов” – Шумен, представя стихотворението „Родино мила” на Георги Веселинов;

Рая Анатоли Дочева, възпитаник на УЛК „Сладкодумци” към ЦПЛР – ОДК „Анастас Стоянов” – Шумен, представя стихотворението ,,Обичам те и те целувам” на Дамян Дамянов.

В КАТЕГОРИЯ „УЧЕНИЦИ VI-XII КЛАС” 

Първа награда:

Кристияна Галинова Дамянова, възпитаник на ТУ „Палечко” при ЦПЛР – Общински детски комплекс – Варна, представя ,,Бабината баница” на Елин Пелин.

Втора награда:

Габриеле Стилиянов Ганев, възпитаник на Първа езикова гимназия – Варна, представя главата ,,Гост” от романа ,,Под игото” на Иван Вазов;

Владислава Генадиева Георгиева, възпитаник на ТР „Слънчеви усмивки” – Шумен, представя „За България” – композиция от стихове на Атанас Далчев, Евтим Евтимов и Дамян Дамянов;

Константина Пламенова Радева, възпитаник на ТР „Слънчеви усмивки” – Шумен, представя стихотворението „Балада за България” на Евтим Евтимов;

Рая Емилова Демирева, възпитаник на ТУ „Палечко” при ЦПЛР – Общински детски комплекс – Варна, представя разказа „Печената тиква” на Елин Пелин.

Трета награда:

Айшен Ердинч Мустафа, възпитаник на Клуб „Дебати” при ЦПЛР – Обединен детски комплекс „Анастас Стоянов” – Шумен, представя стихотворението „Писмо” на Дамян Дамянов;

Берк Пламенов Милчев, изпълнява стихотворението „Кладенецът в баташката църква „Св. Неделя” на Георги Бонев;

Зийнеб Тунджай Сюлейман, възпитаник на СУ „Елин Пелин – с. Руен, представя стихотворението „Обичам те, майко Българийо!” на Илия Кънчев.

Поощрителна награда:

Бейшан Бейтула Яфес, възпитаник на ПГ „Васил Левски” – Исперих, представя одата „Опълченците на Шипка” на Иван Вазов.

В КАТЕГОРИЯ „ВЪЗРАСТНИ НЕПРОФЕСИОНАЛИСТИ” 

Първа награда:

Златка Симеонова Вичева, представя НЧ „Съединение – 1905” – с. Кочово с изпълнение на одата „Кочо” на Иван Вазов.

Втора награда: не се присъжда.

Трета награда:

Светлана Николова Борисова от Шумен, представя стихотворението „Към родината” на Атанас Далчев.

В КАТЕГОРИЯ „ГРУПА РЕЦИТАТОРИ” 

Първа награда:

Виктория Станимирова Върбанова и Валентин Иванов Ламбрев, възпитаници на ДЮТ „Арти” – Варна, представят „На поход” на Иван Нанев.

Втора награда:

Борис Петров и Виктор Петров, възпитаници на НУ „Иван Вазов” – Париж, представят стихотворението „Отечество любезно” на Иван Вазов.

Трета награда:

Яна Лазарова Иванова и Манол Лазаров Иванов, възпитаници на ДГ „Смехорани” – Шумен, представят стихотворението „Обич” на Дора Габе.

Детска занималня „Защо” – Шумен, рецитал по творби на Ценка Илиева, Дора Габе, Димитър Пантелеев и Георги Джагаров.

Поощрителна награда:      

Рецитаторска група при ОУ „Васил Левски” – с. Градище, рецитал по  творби на Иван Вазов, Атанас Стоянов, Найден Вълчев, Трайко Симеонов, Веселин Ханчев и Ангелина Жекова.

Специална награда на РБ „Стилиян Чилингиров”:

Ателие „Терапевтичен театър” към Център за социална рехабилитация и интеграция на лица със зрителни увреждания – Шумен, рецитал по творби на Дамян Дамянов, Евстати Бурнаски, Камен Зидаров, Атанас Далчев, Дамян Дамянов и Недялко Йорданов.

Изпълненията на отличените участници в Националния конкурс за изпълнение на българска литература ще бъдат публикувани в YouTube канала на РБ „Стилиян Чилингиров”.

Оценявайки високо всички участия в конкурса, журиращата комисия отправя следните препоръки:

Избраните произведения трябва да са близки до възприятията на участниците и съобразени с уменията им да интерпретират текст.

Изпълнението следва да е неподправено, да се избягва театрализирането при рецитация.

Добре е между представянето и рецитацията да има кратка пауза, в която участникът да се съсредоточи и настрои за изпълнението.

Намесите на ръководител, учител или родител при рецитациите на деца следва да са ненатрапчиви независимо дали са подсказващи, провокиращи или насочващи. Задължително е представяният текст да е наизустен и осмислен от участника.

15 March 2021